پاسخ جالب ایرانی‌ها علیه توهین به پیامبر

کمپین محمد


ادامه مطلب
تاریخ : دوشنبه 29 دی 1393 | 08:38 ب.ظ | نویسنده : علی عزیزی | نظرات

قوانین مسابقه نجات تخم مرغ

1)    در صورت شکستن تخم مرغ تیم از دورِ مسابقات حذف می شود.

2)    تعداد اعضای هر تیم، 1 یا 4نفر میباشد.

3)    هر تیم میتواند تنها یک سازه بسازد.

4)    تخم مرغ نباید توسط چسب به سازه متصل شود و به راحتی از سازه خارج شود.

5)    استفاده نكردن از سیستم های كاهنده سرعت پرواز (بادكنك ، بالن ، چتر ، ...)

6)    مهم سالم ماندن تخم مرغ است نه سالم ماندن دستگاه!

7)    وزن دستگاه نهایتاً 3-5 کیلو گرم می باشد!

8)    اگر بعد از برخورد سازه با زمین تخم مرغ (سالم) از آن بیرون بیاد و روی زمین بغلتد امتیاز بیشتری دارد!(10امتیاز)

9)    قابل توجه شرکت کنندگان ، مسابقه در فضای باز برگزار خواهد شد لذا عوامل طبیعی مانند وزش باد و ... را در نظر بگیرید.

10) طی كردن ارتفاع مشخص  و فرود وسیله طراحی شده بر روی زمین در حداقل زمان ممكن.

11) اجرا كننده مسابقه فقط 1 نفر از هر گروه می تواند باشد.

12) كلیه موارد آین نامه در روز مسابقه توسط كمیته داوران ارزیابی میگردد و در صورت رعایت مفاد آیین نامه به مرحله اصلی مسابقه راه خواهند یافت.

13) تفسیر موارد موجود در آیین نامه فقط توسط كمیته داوران انجام میگیرد.

14) هر تیم باید در هنگام مسابقه کارت مخصوص مسابقه را باید همراه داشته باشند.

1

سالم ماندن تخم مرغ بعد از برخورد با زمین

40

2

ترک برداشتن تخم مرغ بعد از برخورد

20

3

شکسستن تخم مرغ بعد از برخورد

0

4

زمان فرود كمتر

15

5

حجم و وزن كمتر سازه

15

6

فرود در محدوده مشخص شده

15

7

نوآوری در طراحی و استفاده نكردن از سیستم های كاهنده سرعت پرواز )بادكنك ، بالن ، چتر ، ...)

15

8

رعایت نکردن قوانین

10-

طراح قوانین: باغچه علم 
با استفاده از منابع معتبرتاریخ : شنبه 27 دی 1393 | 11:45 ب.ظ | نویسنده : علی عزیزی | نظرات
30درصد از ایرانیان به بیماری چربی کبد و 10درصد از آنها به دیابت مبتلا هستند و این روند در حال افزایش است.


سیاوش ناصری مقدم، فوق تخصص بیماری‌های معده و روده در مصاحبه با ایسنا گفت: مشکل ما این است که چاقی در میان کودکان ایرانی رواج پیدا کرده است که به نوبه‌خود هر دو اثر فیزیولوژیک و روانی در جامعه دارد. ناصری مقدم ابراز تأسف کرد که امروز بچه‌های ایرانی بیشترانواع شکلات، آبنبات و نوشابه‌ها را مصرف می‌کنند و در نهایت در سن پیری با بیماری‌های قلبی، کلیوی و چربی کبد روبه‌رو می‌شوند. او گفت: یکی دیگر از مشکلات جامعه ما تمایل به خوردن فست فود است، به‌طوری‌که 25درصد از تهرانی‌ها برای صرف وعده‌های غذایی خود به رستوران می‌روند. دکتر محسن نصیری طوسی، یک متخصص گوارش دیگر نیز گفت: یکی از دلایل ابتلا به سرطان کبد، بیماری چربی کبد است. او گفت: تنها راه پیشگیری از این بیماری جلوگیری از دریافت بیش از حد کالری است که می‌تواند منجر به چاقی شود.

برای آگاهی بیشتر از دلایل ابتلای افراد به کبد چرب و نحوه درمان آن روزنامه همشهری با دکتر سیدمرتضی صفوی، مدیر گروه تغذیه دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و مدیر سابق دفتر بهبود تغذیه وزارت‌بهداشت و دکتر سیدضیاءالدین مظهری، رئیس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایرانیان و مدیر گروه تغذیه واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، گفت‌وگویی انجام داده است که در‌پی می‌آید.

دکتر صفوی از متخصصان تغذیه درباره علل ابتلا به بیماری کبد چرب گفت: بیماری کبد چرب به‌دلیل مصرف غذاهای پرچرب و به‌ویژه چربی‌های حیوانی ایجاد می‌شود. غالباً افراد دارای اضافه‌وزن و چاق به این بیماری مبتلا می‌شوند. با تنظیم رژیم غذایی و کاهش وزن به‌احتمال زیاد عارضه کبد چرب از بین می‌رود. کبد چرب گریدهای مختلفی دارد ازجمله گرید یک، گرید2، گرید3 و گرید4. این گریدها از طریق آزمایش‌های بیوشیمیایی و سونوگرافی مشخص می‌شوند، بنابراین می‌توان متوجه شد که آیا پیشرفته است و در گرید 4قرار دارد یا هنوز به مراحل پیشرفته نرسیده و روی گرید یک و 2 است.

دکتر صفوی با بیان شیوه‌های درمان کبد چرب گفت: این بیماری را می‌توان به 2 شیوه دارویی و تغذیه‌ای درمان کرد. در روش تغذیه‌ای رژیم‌های غذایی کم چرب و غذاهای کم کالری که میزان چربی و مواد قندی مصرفی در این رژیم‌های اخیر کم است و باعث کاهش وزن می‌شود، در واقع با حذف مواد غذایی پرچرب می‌توان باعث کاهش وزن و حجم چربی شد که این مهم سبب می‌شود میان چربی در کبد کم شود و بیمار دارای کبد چرب در مسیر درمان قرار گیرد.

دکتر صفوی در ادامه توصیه کرد: به‌دلیل اینکه بیماری کبد چرب بیماری قرن محسوب می‌شود و می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های کبدی بعدی شود، افراد باید تلاش کنند رژیم‌های متعادلی بگیرند و از کاهش سریع وزن پرهیز کنند. اغلب افراد باید از خوردن مواد غذایی حاوی چربی‌های حیوانی مانند تخم مرغ، گوشت قرمز، مواد غذایی پرچرب مانند لبنیات پرچرب، کله‌پاچه، غذاهای چرب، خورشت چرب و فست‌فودها خودداری کنند، چراکه غذاهای پرچرب می‌تواند انسان را در معرض خطر ابتلا به بیماری کبد چرب یا مبتلا شدن به گریدهای بالاتر این بیماری قرار دهد. همچنین استفاده‌کردن از سبزی‌ها و میوه‌ها که حاوی آنتی اکسیدان‌ها هستند می‌تواند برای مقابله با بیماری کبد چرب مناسب باشد.

دکتر مظهری از دیگر متخصصان تغذیه نیز درباره عوامل مختلف ایجاد بیماری کبد چرب گفت: ازجمله این عوامل می‌توان به گرایش مردم به فست فودها و افزایش مصرف غذاهایی که سرشار از چربی هستند و گرایش به خوردن نوشیدنی‌های شیرین و آبمیوه‌های مصنوعی اشاره کرد. اگر آزادشدن اسیدهای چرب یا رها‌شدن این اسیدها در خون توأم باشد با بتا‌اکسیداسیون تحت‌تأثیر چربی‌های شکم، فرد مستعد بیماری کبد چرب حتی با گرید بالا می‌شود. دیابت نوع 2 توأم با چاقی و ابتلای افراد به سندروم متابولیک یا مقاومت به انسولین هم می‌تواند از عوامل ایجاد کبد چرب باشد. البته مشکلی که در این زمینه نیز بروز می‌کند این است که افراد بسیار چاق تحت‌تأثیر آگهی‌های رنگارنگ لاغری، که مملو از رژیم‌های نارسا و نامتناسب هستند، بدون تعادل و تنوع رژیم می‌گیرند و وزنشان را کاهش می‌دهند. در این دسته از افراد هم مسئله ابتلا به کبد چرب مشاهده می‌شود.

دکتر مظهری درباره راه‌های درمان کبد چرب گفت: افراد مبتلا به گرید یک و 2 و حتی گرید 3 با تغییر سبک زندگی و روش تغذیه و کاهش تدریجی وزن و استفاده از منابع غذایی که حاوی فیبرهای محلول و نامحلول هستند و استفاده از داروهایی مانند جیم پی پریزولین‌ها می‌توانند تری‌گلیسیرید خون را کاهش دهند. علاوه براین کم‌کردن وزن شرایط را برای کاهش چربی در کبد فراهم می‌کند. در واقع کبد خود را ترمیم می‌کند حتی اگر بیش از 10درصد آن سالم نمانده باشد. البته این به شرطی است که افراد سبک زندگی و تغذیه خود را تغییر دهند و از خوردن غذاهای پرچرب پرهیز کنند.تاریخ : شنبه 27 دی 1393 | 11:40 ب.ظ | نویسنده : علی عزیزی | نظرات

وسایل لازم:

- یک بطری 1.5 لیتری نوشابه
- چسب حرارتی 
- چسب نواری 5 سانتی
- توپ تنیس یا کلاً یه جسم نسبتاً سنگین با ابعاد کوچک
- کاتر
- سکوی پرتاب
- تلمبه پایی یا کمپرسور باد
- یک ورق فوم یا تخته سه لا یا فلز (ورقی که محکم، سبک و نازک باشه)

مرحله اول:


بطری نوشابه حکم بدنه موشک ما رو داره. در ادامه هر جا که گفتم دماغه، منظورم انتهای بسته بطری و منظور از نازل، انتهای باز، یعنی قسمتی که مایع خارج میشه، هست.
بطری رو از آب پر کنید تا در اثر حرارت چسب حرارتی تغییر شکل نده.
توپ تنیس یا جسم سنگین رو که آماده کردید، با چسب حرارتی در قسمت دماغه بچسبونید. هدف از چسبوندن یه جسم سنگین در قسمت دماغه اینه که مرکز ثقل موشک به سمت دماغه بیاد و موشک پایدارتر بشه. جرمی که برای اینکار استفاده می کنید نباید خیلی زیاد باشه، چون موشک ما نیروی پیشران کمی داره. پس، حواستون باشه که برای اینکار یه وزنه 1 کیلویی استفاده نکنید چون شاید موشک اصلاً از جاش تکون نخوره یا برد خیلی کمی پیدا کنه.

مرحله دوم:


باید شکل بالک های انتهای موشک رو از روی ورقی که آماده کردید، ببرید. بهترین حالت، ورق فوم هست چون بریدن و چسبوندنش خیلی راحته. شکل بالک ها می تونه یکی از اشکال زیر باشه:بدترین حالت، مستطیل شکله و بهترین حالت، برای سرعتی که موشک ما داره، ذوزنقه ای شکل هست. بالک مثلثی رو برای سرعت های مافوق صوت استفاده می کنن. 
دقت کنید، بالکی که می برید، (در سمتی که رو به جریان هوا قرار می گیره) نقطه ی تیزی نداشته باشه. نقاط تیز رو با کاتر به شکل منحنی دربیارید.

تعداد بالک ها می تونه 2 یا 3 عدد باشه. فکر نمی کنم که 4 بالک بازدهی خوبی پیدا کنه.
بالک رو در اطراف نازل، در فواصل مساوی (یعنی هر 180 یا 120 درجه) بچسبانید. نکته ای که در شکل اول هم می تونید ببینید اینه که، بالک شما نباید در مسیر جریان خروجی یا نزدیک اون قرار بگیره. بالک رو خیلی نزدیک به نازل نچسبونید.

مرحله سوم:


با چسب 5 سانتی، روی دماغه رو به طوری بپوشونید که شکل منحنی پیدا کنه. می تونید با استفاده از یه بطری دیگه نوشابه یا وسایل دیگه، شکل دماغه رو ایجاد کنید.

مرحله چهارم:

موشک شما آماده است.
آب داخل بطری رو خالی کنید تا حدی که کمی کمتر از 1/3 اون از آب پر باشه. بطری رو روی سکوی پرتاب قرار بدید و با استفاده از کمپرسور باد یا تلمبه تا فشار 7 bar داخل اون رو هوا بدمید.
سکوی پرتاب :


1 .

 ساخت سکوی پرتاب راکت مدل بسیار ساده است فقط بایستی بعضی ازمقررات و قوانین را رعایت کنیم .

سکوی پرتاب 
راحتترین نوع سکوی پرتاب استفاده از یک میله سیم پیانو کلفت است که قادر باشد وزن راکت مدل را تحمل کرده و طول ان به اندازه ای باشد که بتواند راکت را به سرعت 10 متر در ثانیه رسانده و راکت بعد از رسیدن به ای سرعت می تواند به اسمان صعود کند 
ساختمان سکوی پرتاب rocket model launch pad
هر سکوی پرتاب از سه قسمت کلی تشکیل شده است 
1-میله هادی پرتاب 
2-بشقاب محافظ 
3-پایه ها 
میله هادی پرتاب می تواند از سیم پیانو کلفت باشد و حداقل باید 1 متر طول داشته باشد البته در بعضی از راکت های مدل 90 سانتی متر هم کافی است 
بشقاب محافظ زمین 
این بشقاب که از جنس فلز و اغلب الومینیموم است و در زیر و مرکز سیم هادی پرتاب قرار دارد باعث می شود که گازهای داغ حاصل از خروج موتور راکت باعث اسیب به زمین و یا چمن نشود و ایجاد خسارت نکند 
پایه ها 
سه یا چهار پایه برای نگهداری سکوی پرتاب کافی است که بسته به طول و وزن راکت می توانید بلندی انرا تعیین کنید
در کنار موشک و روی بدنه ان تکه ای لوله پلاستکی (هادی پرتاب )چسبانده و راکت مدل را بوسیله ان در داخل میله سیم پیانو قرار داده و اتصالات جرقه زن را متصل کرده و بعد از فاصله گرفتن از راکت مدل با استفاده از دستگاه پرتاب که یک باطری و یک کلید فشاری است جریان باطری را وصل کرده تا موتور راکت روشن شود .2 .

یک نمونه سکوی پرتاب توی یه وبلاگی دیدم برای نمونه کار اون رو براتون میگذارم امیدوارم که برای ساخت و طراحی سکوی پرتاب بدردتون بخوره
تنها کاری که الان باقی مونده:


آتش!


  این طراحی و ساخت برگرفته شده از  سایت NASA هستش .که یک طرحی و ساخت موشک ابتدایی ولی در نوع خودش جالب رو نشون میده .

میشه این نوع موشک رو توسعه داد. به صورت چند طبقه ساخت(مثل نمونه بالا) یا به شکلی ساخت که با باز شدن چتر فرود بیاد. این اصول ساخت بود، مابقی ذوق و ابتکار طراح و سازنده است.تاریخ : سه شنبه 16 دی 1393 | 09:08 ب.ظ | نویسنده : علی عزیزی | نظرات

«دیگر حال و حوصله خواندن را ندارم» یا «اینقدر از خواندن این كتاب خسته شده ام» و یا«هر چه بیشتر می خوانم كمتر یاد می گیرم» یا « ده بار خواندم ولی یاد نگرفتم»! این ها جملاتیست آشنا كه اكثر دانش آموزان با خود یا با اطرافیانشان مطرح كرده‌اند.

واقعیت این است كه این گروه از فراگیران، روش صحیح مطالعه را نمی‌دانند. یادگیری و مطالعه رابطه تنگاتنگ و مستقیمی با یكدیگر دارند، تا جایی كه می‌توان این دو را لازم و ملزوم یكدیگر دانست. برای اینكه بازده یادگیری را افزایش دهیم باید قبل از هر چیز مطالعه‌ای فعال و پویا داشت.

 

 

انتخاب هدف کوچک و قابل دسترسی و قرار داد با خود که در مدت کوتاه (مثلا یک ساعت ) باید به این

هدف برسم. این هدف می تواند به صورت  من می خواهم پس از یک ساعت مطالعه هر معادله ی درجه

دومی را حل کنم  تعریف شود. تعریف چنین اهداف کوتاه مدت به دانش آموز نشان می دهد که یک ساعت

هم برای چنین هدفی وقت زیادی بوده است و حتی دانش آموز برای وقت باقی مانده اش می تواند هدف

جدیدی تعریف کند. به این ترتیب مطالب را یکی یکی یاد گرفته و جلو می رود. نا موفق بودن خیلی از دانش

آموزان در حل برخی مسایل بیشتر به علت اشتباه آنها در محاسبات ابتدایی است و تا وقتی که در محاسبات

اشتباه می کند نمی تواند به مقصود مسئله برسد. دانش آموز پس از مطالعه ابتدا باید خود را امتحان کند که

 آیا به هدف مورد نظر خود رسیده است یا نه؟ و این کار را می تواند روی باطله با حل مثال موجود در کتاب

درسی انجام دهد (زیرا حل آن در کتاب موجود است). اگر دانش آموز برای مطالعه مطلبی که در کتاب 5

صفحه برای آن در نظر گرفته شده است, 10 صفحه باطله تولید نکند انگار مطالعه نکرده است.

 

برای تثبیت مطلب در ذهن لازم است دانش آموز تمرینات کتاب درسی را به ترتیب حل کند و به زبان عامیانه به آنها گیر

 دهد و تا وقتی که نتوانسته آنها را حل کند دست بر ندارد. به این ترتیب دانش آموز کم کم به یاد گرفتن

(ضربه فنی کردن تمرینات کتاب ) عادت می کند و پس از مدت 20 روز مطالعه به این صورت از یادگیری خود

 لذت می برد, تا حدی که دیگر دست بردار نخواهد بود.

از مزایای شیوه صحیح مطالعه می‌توان موارد زیر را نام برد:

زمان مطالعه كاهش می‌یابد.

میزان یادگیری افزایش می‌یابد.

مطالب مدت زمان بیشتری در حافظه خواهند ماند.

سریعتر و آسانتر مطالب به خاطر سپرده می‌شود.

در هنگام مطالعه همواره باید چند نكته را مد نظر قرار داد.!

حداكثر زمانی كه افراد می‌توانند فكر خود را بر روی موضوعی متمركز كنند بیش از 30 دقیقه نیست، یعنی باید سعی شود حدود 30 دقیقه بر روی یك مطلب تمركز نمود و یا مطالعه داشت حدود 10 الی 15 دقیقه استراحت نمودسپس مجددا با همین روال شروع به مطالعه كرد.

پیش از مطالعه از صزف غذاهای چرب و سنگین خودداری شود و در حدود 1 ساعت بعد از صرف غذا مطالعه نمایید چون پس از مصرف غذای سنگین بیشتر جریان خون متوجه دستگاه گوارش می‌شود تا به هضم و جذب غذا كمك كند لذا خونرسانی به مغز كاهش می یابد و از قدرت تفكر و تمركز كاسته می‌شود. از مصرف الكل و دارو هم خودداری فرمایید. همچنین غذاهای آردی مانند نان و همینطور نوشابه‌های گازدار از قدرت ادراك و تمركز می‌كاهند.

یادداشت بردازی یكی از بهترین راهكارها برای یادگیری می‌باشد. اگر یادداشت بردارید خود را از حفظ و به یاد سپاری بسیاری مطالب راحت می‌كنید.

از دیگر مواردی كه كمك شایان توجهی به یادگیری می‌كند شرایط مطالعه می‌باشد. بكار گیری شرایط مطالعه به معنی بهره‌وری بیشتر از مطالعه می‌باشد. شرایط مطالعه مواردی هستند كه با دانستن ، بكارگیری آنها می‌توان مطالعه‌ای مفیدتر با بازدهی بالاتر داشت و در واقع این شرایط به شما می‌آموزند كه قبل از شروع مطالعه چه اصولی را به كار گیرید؛ در حین مطالعه چه مواردی را فراهم سازید و چگونه به اهداف مطالعاتی خود برسید و با دانستن آنها می توانید با آگاهی بیشتری درس خواندن را شروع كنیدمطالعه‌ای بهتر داشته باشید:

شروع مناسب: برای موفقیت در مطالعه باید درست شروع كنیم.

برنامه ریزی: یكی از عوامل موفقیت، داشتن برنامه‌ای مناسب است.

نظم و ترتیب: اساس هر سازمانی به نظم آن بستگی دارد.

حفظ آرامش: آرامش ضمیر ناخودآگاه را پویا می‌سازد.

عدم اتلاف وقت.

سلامتی و تندرستی: همیشه گفتند كه عقل سالم در بدن سالم است.

خوراك و تغذیه مناسب: تغذیه كافی و مناسب به امر یادگیری كمك قابل توجهی می‌كند.

عدم مصرف مشروبات الكلی و مواد مخدر: استفاده از این مواد ذهن  و قدرت حافظه را كاهش می‌دهد و امر یادگیری را مختل می‌كند.

 

ورزش و فعالیت بدنی: ورزش و فعالیت مداوم ذهن را فعال می‌سازد و كمك بزرگی به یادگیری مطالب است.

درك مطلب: آنچه در حافظه بلند مدت می‌ماند.همان مطالب یادگرفته شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 
تاریخ : یکشنبه 14 دی 1393 | 01:32 ق.ظ | نویسنده : علی عزیزی | نظرات
تاریخ : یکشنبه 14 دی 1393 | 01:29 ق.ظ | نویسنده : علی عزیزی | نظرات

اسبها قادرند در حالت ایستاده بخوابند.

*کانگروها قادرند ۳ متر به سمت بالا و ۸ متر به سمت جلو بپرند.

*قلب میگو در سر آن واقع است.

*گونه ای از خرگوش قادر است ۱۲ ساعت پس از تولد جفت گیری کند.

*دارکوب ها قادرند ۲۰ بار در ثانیه به تنه درخت ضربه بزنند.

*سالانه ۵۰۰ فیلم در امریکا و ۸۰۰ فیلم در هند ساخته میگردد.

*آدولف هیتلر گیاهخوار بوده است.

*تمامی پستانداران به استثنای انسان و میمون کور رنگ میباشند.

*عمر تمساح بیش از ۱۰۰ سال میباشد.

*تمام قوهای کشور انگلیس جزو دارایی های ملکه انگلیس میباشند.

*موریانه ها قادرند تا ۲ روز زیر آب زنده بمانند.

*مزه سیب، پیاز و سیب زمینی یکسان میباشد.و تنها بواسطه بوی آنهاست که طعم های متفاوتی می یابند.

*فیلها قادرند روزانه ۶۰ گالن آب و ۲۵۰ کیلو گرم یونجه مصرف کنند.

*جغدها قادر به حرکت دادن چشمان خود در کاسه چشم نمیباشند.

*۸۰ درصد امواج مایکرو ویو تلفنهای همراه بوسیله سر جذب میگردد.

*قد فضانوردان هنگامی که در فضا هستند ۵ تا ۷ سانتی متر بلنتر میگردد.

*بلژیک تنها کشوری است که فیلمهای غیر اخلاقی را سانسور نمیکند.

*جلیغه ضد گلوله، برف پاک کن شیشه خودرو و پرینتر لیزری همگی اختراعات زنان میباشند.

*موز پر مصرف ترین میوه کشور امریکا میباشد.

*درتمام انسانهای کره زمین ۹۹٫۹ % شباهت ژنتیکی وجود دارد.

*۹۸٫۵ % از ژنهای انسان و شامپانزه یکسان میباشند.

* قلب انسان بطور متوسط ۱۰۰ هزار بار در سال میتپد.

*لئوناردو داوینچی مخترع قیچی میباشد.

*سطح شهر مکزیک سالانه ۲۵ سانتی متر نشست میکند.

*۵۰ %جمعیت جهان هیچگاه در طول حیات خود از تلفن استفاده نکرده اند.

*در هر ۵ ثانیه یک کامپیوتر در سطح جهان به ویروس آلوده میگردد.

*ظروف پلاستیکی ۵۰ هزار سال طول میکشد تا در طبیعت شروع به تجزیه شدن کنند.

*اغلب مارها دارای ۶ ردیف دندان میباشند.

*۹۰% سم مارها از پروتئین تشکیل یافته است.

 تاریخ : جمعه 12 دی 1393 | 01:02 ق.ظ | نویسنده : علی عزیزی | نظرات
کدام نیمکره مغز شما فعال تر است؟
تست نیمکره های مغز در 30 ثانیه
Gehirn
آیا این تست، دانش و میزان رشد مغز را اندازه گیری می کند؟ خیر
 
این تست یک بازی سرگرم کننده و جالب است که به ما کمک می کند تا در مورد خودمان و

نحوه تفکرمان بیشتر بدانیم.

 
در اینجا هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد، این تست صرفا تعادل بین نیمکره چپ و

راست مغز شما را مشخص می کند.

 
در اینجا چیزهای زیادی درباره مغز می آموزیم.
 
نتایج به شما می گویند که شما از کدام نیمکره مغزتان بیشتر استفاده می کنید.
 
به سادگی تست را انجام دهید تا نتایج را بدست آورید.
از این کار لذت ببرید
 
برای شروع این پایین کلیک کنید:تاریخ : جمعه 12 دی 1393 | 01:00 ق.ظ | نویسنده : علی عزیزی | نظرات
زندگی نامه امام رضا (ع)
!به ادامه مطلب مراجعه کنید!

ادامه مطلب
تاریخ : سه شنبه 2 دی 1393 | 01:20 ق.ظ | نویسنده : علی عزیزی | نظرات

سوالات پروژه

نور چه رنگی است؟

رنگین کمان چیست؟

چرا اشیا به رنگ های مختلف دیده می شوند؟

چگونه می توانیم رنگ های دیگر نور را پیدا کنیم؟

 

مواد لازم

سلفون قرمز، آبی و سبز

قیچی

سه چراغ قوه قوی

نوار

اتاق تاریک

ماژیک یا مداد رنگی

سلفون در رنگ های دیگر

کاغذ سفید

 

روش انجام آزمایش

سلفون قرمز، آبی و سبز را در اندازه ای برش دهید که بتوانید آن را دور چراغ قوه بپوشانید و کل چراغ قوه را در بر بگیرد، هر سلفون را دور یک چراغ قوه ببندید. در یک اتاق تاریک هر سه چراغ قوه را روشن کرده و نور آن ها را روی یک کاغذ سفید بتابانید. اگر نور آن ها روی کاغذ خیلی ضعیف است یا نور خیلی سفید است، چراغ قوه ها را با لایه های بیشتری از سلفون بپوشانید ( هدف شما این است که یک نور رنگی روی کاغذ درست کنید، اگر ضخامت سلفون ها را تغییر دهیم شدت نور هم تغییر می کند).

 

گرفتن و نگه داشتن سه چراغ قوه ممکن است برایتان دشوار باشد، برای انجام آزمایش می توانید از دوستتان کمک بگیرید.

در یک اتاق تاریک سه نور را روی یک کاغذ سفید طوری بتابانید که نور ساطع شده از سلفون های رنگی با هم تداخل کنند. مثل این:

 

چگونه رنگ ها از نور به وجود می آیند؟

مناطق تداخل را با دقت بررسی کنید، سعی کنید چراغ قوه را نسبت به کاغذ دور و نزدیک کنید تا منطقه تداخل را راحت تر پیدا کنید. رنگ هایی را که روی منطقه تداخل به وجود آورده اید ثبت کنید. مطمئن شوید که رنگ های مجزا از هم در چهار منطقه ی تداخل دارید. (مناطق تداخل آبی –  قرمز، قرمز -  سبز، سبز – آبی و آبی – قرمز – سبز)

 

این آزمایش را برای سلفون با رنگ های دیگر انجام دهید و نتیجه را بررسی کنید.

نکته ایمنی: قبل از شروع آزمایش و رفتن به اتاق تاریک همهی وسایل آزمایش را آماده کنید و از چرخیدن در اتاق تاریک خودداری کنید.

 

نور طبیعی سفید است اما شامل همه رنگ ها می باشد. یک منشور نور خورشید (نور طبیعی به رنگ سفید) را به رنگ های آن تجزیه می کند، این رنگ ها را شما در رنگین کمان می توانید ببینید. اشیای قرمز، قرمز به نظر می آیند چون همه نورها را به جز نور قرمز جذب می کنند و فقط نور قرمز را بازتاب می کنند بنابراین از اشیای قرمز فقط نور قرمز به چشم ما بازتاب می شود و ما آن ها را قرمز می بیینیم.

 

برای اشیای آبی نیز به همین ترتیب است، یعنی اشیای آبی فقط نور آبی را بازتاب می کنند و بقیه رنگ ها را جذب می نمایند. البته رنگ اشیا در نور سفید این طور است. رنگ های دیگر را به اشیای رنگی بتابانید و ببینید که رنگشان چه تغییری می کند.

می توانید تحقیق کنید که نور های رنگی را بر اشیای مختلف در اتاق تاریک بتایانید و مشاهداتتان را ثبت کنید. تلاش کنید تا قانون آن را پیدا کنید و رابطه ی بین رنگ نور و رنگ اشیا را پیدا کنید و پیشگویی کنید که رنگ نور، چگونه با رنگ اشیا بر هم کنش می کند.

 

چگونه رنگ ها از نور به وجود می آیند؟

با توجه به نتایج و مشاهداتتان در دو آزمایش فوق، در چند جمله نتیجه آن ها را شرح دهید.

می توانید پروژه تان را گسترش دهید. پلاستیک های ترارخشای قرمز، آبی و زرد را برش دهید و آن را پشت پنجره ای که در معرض نور خورشید است قرار دهید، و آن ها را به اطراف شان حرکت دهید. آیا رنگین کمان درست کرده اید؟ چرا نتایج این آزمایش با آزمایش نورهای رنگی متفاوت است؟تاریخ : دوشنبه 1 دی 1393 | 09:46 ب.ظ | نویسنده : علی عزیزی | نظرات

تانک بالا رونده

می دانید که اصطکاک یکی از نیروهایی است که هنگام حرکت، به اجسام وارد می شود. معمولا اصطکاک را به عنوان عاملی که مانع حرکت است است می شناسیم. اما جالب است بدانید که اگر اصطکاک نبود، هیچ چرخی نمی توانست روی زمین بچرخد و هیچ ماشینی به جلو نمی رفت!

اگر اصطکاک نبود نمی توانستید دوچرخه هود را به حرکت در آورید و اتفاقی که می افتاد این بود که هنگام پا زدن چرخ ها ثابت در جای خود می چرخیدند و به پیش نمی رفتید! از فواید دیگر اصطکاک در ساخت ترمز ها می توان اشاره کرد. در این جا می خواهیم کاردستی بسازیم که با آن بتوانیم نقش مثبت اصطکاک را بیازمایید.

 

وسایل لازم:

مقوای ضخیم، شمع، کش، خلال دندان، قرقره، نخ، نی نوشابه، چسب نواری، قیچی، خط کش.

 

 

 

در مرحله اول با کمک بزرگ تر ها در وسط شمع سوراخی ایجاد کنید و کش را از میان آن عبور دهید سپس با استفاده از خلال دندان انتهای کش را در جای خود نگه دارید.

 

سر دیگر کش را از قرقره عبور دهید و با چسب نواری بچسبانید. با استفاده از مقوای ضخیم، یک تپه یا سطح شیبدار درست کنید. خلال دندان را بچرخانید و با این کار در واقع سازه را کوک می کنید!

قرقره را روی سطح شیبدار قرار دهید. آیا بالا می رود؟ اگر تا اینجا، کار را درست انجام داده باشید. قرقره بعد از کوک شدن از سطح بالا می رود.

 

 

اکنون می خواهیم بدنه تانک را بسازیم. به شکل زیر توجه کنید و روی مقوا این طرح را رسم کرده و ببرید. نی نوشابه را به عنوان لوله تانک به بدنه بچسبانید. مقوا را تا کرده و لبه ها را به چسب نواری به هم بچسبانید و بدنه تانک را روی قرقره که در واقع موتور تانک شما است قرار دهید.

 

تانک را در پایین تپه قرار دهید، خلال دندان را بپیچانید و بالا آمدن آن را از شیب تماشا کنید!

 

 

Tzr کار:

اتفاقی که می افتد این است که تانک شما از مجموعه دو نیرو برای بالا آمدن استفاده می کند. اولین نیروی کشسانی کش است. هنگامی که خلال را می پیچانید، در واقع انرژی شما در کش ذخیره می شود و هنگامی که کش را رها می کنید این انرژی آزاد می شود و کش می چرخد. اما توجه کنید که کش به قرقره وصل است و با انتقال نیرویش به آن موجب چرخش آن می شود.

نیروی دیگر نیز اصطکاک میان سطح و قرقره است که باعث می شود قرقره بتواند روی سطح بغلتد و بالا رود.

 

آزمایش کنید:

اگر سطح را کمی لیز کنید، مثلا روی آن را یک کیسه فریزر بکشید، آیا باز ماشین به راحتی قبل بالا می رود؟

کش های مختلف با ضخامت و سفتی های مختلف را امتحان کنید و ببینید چه تغییری ایجاد می شود؟تاریخ : دوشنبه 1 دی 1393 | 09:46 ب.ظ | نویسنده : علی عزیزی | نظرات

کاردستی ساده، اوریگامی گل نرگس

کاردستی، اوریگامی گل نرگس

ساخت کاردستی گل، با کاغذ، یکی از فعالیت های جذاب برای بچه هاست که می تواند به صورت کارت تبریک دست ساز و یا یک تابلوی زیبا برای هدیه دادن و یا تزیین اتاق کودکان به خوبی استفاده شود.

 

مواد لازم:

کاغذ رنگی مربع شکل – 2 برگ

 

این اوریگامی با کاغذ رنگی زیبا تر می شود، اگر کاغذ رنگی در دسترستان نیست، کافی است یک برگ کاغذ سفید بردارید و از کودک بخواهید سطح کاغذ را با مداد شمعی / پاستل روغنی / مداد رنگی یا ماژیک نقاشی و رنگامیزی کند.

 

نکته: برای درست کردن اوریگامی ها فانتزی می توانید از کاغذ های کادو استفاده کنید.

 

کاردستی گل

برای دیدن روش درست کردن این کاردستی کاغذی / اوریگامی روی لینک های زیر کلیک کنید:

ویدئوی آموزش ساخت اریگامی گل نرگس

ویدئوی آموزش ساخت اریگامی برگ گل نرگس

 

نقشه آموزش اریگامی گل نرگس

کاردستی، اوریگامی گل نرگس

نقشه آموزش اریگامی برگ گل نرگس

کاردستی، اوریگامی گل نرگس

اوریگامی گل

از کاربردهای این کاردستی علاوه بر سرگرم کردن بچه ها و تقویت مهارت دستان و تمرکز کودکان؛ آشنا کردن کودکان با طبیعت در سن مهد کودک و پیش دبستانی است.تاریخ : دوشنبه 1 دی 1393 | 09:43 ب.ظ | نویسنده : علی عزیزی | نظرات

آموزش ساخت کاردستی با پاکت کاغذی

آموزش ساخت کاردستی با کاغذ پاکت با طرح جوجه، سگ / خرگوش و پرنده به همراه الگوی قابل دانلود و پرینت در ادامه دریافت نمایید.

 

از این کاردستی زیبا و شیک می توانید برای پاکت کارت دعوت جشن تولد کودکان با تم های مربوطه به خوبی استفاده نمایید.

 

مواد لازم برای ساخت کاردستی پاکت

آموزش ساخت کاردستی با پاکت کاغذی

الگوی کاردستی قیچی خط کش بلند چسب مایع یا نواری یک شی تیز غیر برنده برای تاکردن پاکت

 

ساخت کاردستی پاکت نامه

ابتدا الگوی کاردستی را از فایل های زیر دانلود نمایید و پرینت بگیرید.

 

الگوی کاردستی پاکت – جوجه

الگوی کاردستی پاکت – خرگوش / سگ

الگوی کاردستی پاکت – پرنده

 

سپس چهار دور مستطیل سفید رنگ را با استفاده از شی تیز به خوبی و دقت تا کنید و بچسبانید.

آموزش ساخت کاردستی با پاکت کاغذی

کاردستی پاکت نامه شما با تم حیوانات آماده است. این پاکت نامه را برای دادن کارت یا نامه به دوستان، مربیان مهد کودک ؛ آموزگاران و یا اعضای خانواده می توانید استفاده کنید.تاریخ : دوشنبه 1 دی 1393 | 09:42 ب.ظ | نویسنده : علی عزیزی | نظرات
کاردستی ماهی با بشقاب یکبار مصرف

کاردستی ساده با بشقاب های یک بار مصرف کاغذی یا فومی (حتی دور ریز)، ایده ای خوب برای تقویت خلاقیت کودکان در سنین مهد کودک و پیش دبستانی همچنین سرگرم کردن آن و پرورش مهارت های دستی آنان است.

 

روش ساخت این کاردستی ها بسیار ساده است.

بشقاب را به یکی از شکل های زیر قیچی کرده و دم ماهی را به آن چسبانده و چشم و دهان برای ماهی نقاشی می کنید، به همین سادگی.

می توانید با استفاده از مقوا، فوم یا بشقاب برای ماهی تاج ، کلاه و … هم بگذارید.

 
تاریخ : دوشنبه 1 دی 1393 | 09:41 ب.ظ | نویسنده : علی عزیزی | نظرات

تیم کودک سیتی پیشاپیش روز معلم را تبریک می گوید و آموزش این گل های کاغذی را به شما عزیزان تقدیم می کند. می توانید این دسته گل زیبا را، برای روز معلم، روز مادر، جشن تولد و مناسبت های دیگر درست کنید و به جای گل های طبیعی هدیه بدهید.

 

مواد لازم برای کاردستی گل کاغذی / گل رز:

مقوای نازک یا کاغذ (در رنگ و طرح دلخواه)

لوازم تزیینی (مانند پولک ، دکمه های رنگی و …)

سیخ چوبی یا نی نوشابه یا شاخه (برای گذاشتن گل های روی آن)

 

آموزش مرحله به مرحله:

آموزش گام به گام کاردستی گل کاغذی در تصویر زیر آمده است. (برای دیدن تصویر بزگ روی آن کلیک نمایید).

ابتدا تکه کاغد مربعی بر دارید.

روی آن نقش مارپیچ را با مداد بکشید.

آن را مانند عکس زیر ببرید.

کاردستی را از بیرون و در خلاف جهت مثل عکس زیر لوله کنید.

پایین گل رز کاغذی را با چسب مایع مانند عکس زیر به شاخه، بچسبانید.

در صورتی که می خواهید دسته گل تصویر بالا درست کنید، در این مرحله گل کاغذی را به سیخ چوبی یا نی نوشابه بچسبانید.

 

در این مرحله ، استفاده از چسب حرارتی برای محکم تر شدن کار بهتر است.

کاردستی گل کاغذی زیبا برای روز معلم

برای درست کردن دسته گل کاغذی زیر برای روز معلم یا روز مادر، مانند عکس زیر تعدادی از گل های رز کاغذی را درست کنید. می توانید مثل عکس زیر گل های دکمه ای هم درست کنید و از برگ و لوازم تزیینی دیگر برای زیبا تر شدن کاردستی دسته گل تان استفاده کنید.

 

برای دیدن جزییات کاردستی روی عکس کلیک نمایید تا عکس بزرگتر کاردستی را ببینید.

کاردستی گل کاغذی زیبا برای روز معلم

نکته مهم: در پایان به پشت گل ها قدری عطر بزنید تا حالت طبیعی تر داشته باشد. عطر را به روی کاردستی گل نزنید چون ممکن است کار را لکه کند.تاریخ : دوشنبه 1 دی 1393 | 09:39 ب.ظ | نویسنده : علی عزیزی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

تعداد کل صفحات : 2 ::      1   2  


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو