تبلیغات
باغچه علم - کهکشان
كهكشـــان چیســت ؟
كهكشان به توده‌ای بزرگ گفته می‌شود كه متشكل از تعداد بسیار زیادی ستاره، مقداری گاز، غبار و مواد تاریك است كه با كشش گرانشی گرد هم آمده‌اند. یك نمونه بارز آن كهكشان راه شیری است.
این اجرام پهنه وسیعی از اندازه، درخشندگی، جرم، تعداد ستارگان و مقدار مواد غیر ستاره‌ای را اشغال می‌كنند. به عنوان مثال اندازه درخشندگی كهكشان‌های سی‌دی حتی میلیون‌ها برابر كهكشان‌های كوتوله است.

انواع كهكشان‌ها مطابق رده بندی «هابل» شكل كهكشان‌ها در چهار رده كلی جای می‌گیرد: 
1- كهكشان‌های بیضوی كه به صورت بیضی و با درخشندگی یكنواخت و متقارن هستند و به‌طور معمول شكل‌گیری ستاره‌ها در آن‌ها وجود ندارد. 
2- كهكشان‌های مارپیچی كه به دو صورت معمولی و میله‌ای وجود دارند و دارای توده‌ای مركزی مانند توده كهكشان‌های بیضوی هستند، البته در مقیاس كوچك‌تر وصفحه‌ای تخت از توده‌های ستاره‌ای كه گاز وغبار اطراف آن قرار دارد و برخلاف كهكشان‌های بیضوی در گستره وسیعی از عمرشان فرایند شكل‌گیری ستاره‌ها در آن‌ها جریان دارد.
3- كهكشان‌های نامنظم كه برخلاف دو نوع كهكشان قبلی دارای شكل خاصی نیستند.
4- كهكشان‌های كوتوله كه دارای ستارگان كم بوده و درخشندگی آن‌ها نسبت به بقیه كمتر است. با بررسی دقیق حركات داخلی كهكشان‌ها آشكار شده كه مجموع جرم اجزای قابل مشاهده آن‌ها برای توجیه این حركات كافی نیست وجرم وگستره آن‌ها باید بسیار بیشتر از این باشد. این جرم گم شده را به وجود مواد تاریك نسبت می‌دهند و جرم مواد تاریك در یك كهكشان نوعی حتی به 90 درصد جرم كلی مواد قابل مشاهده هم می‌رسد. 

بنابراین ماده تاریك در شكل‌گیری كهكشان‌ها، جرم واندازه آن‌ها بسیار موثر است. بیشتر كهكشان‌ها در زمانی به نسبت كوتاه بعد از شكل‌گیری كیهان به شكل كنونی خود رسیده‌اند وشكل‌گیری ستارگان در آن‌ها آغاز شده است. برخورد كهكشان‌ها بر اساس تحقیقاتی كه نجوم شناسان انجام داده‌اند مشخص شده تعداد كهكشان‌های بزرگ عالم ۳۵۰ میلیارد و تعداد گروه‌های كهكشانی ۲۵ میلیارد وتعداد اَبَر خوشه‌ها نیز ۱۰ میلیون عدد است.

نكته جالب این‌كه كهكشان‌ها به دلیل آن‌كه به هم نزدیكند، گهگاه با هم تصادف می‌كنند وادغام می‌شوند، از این‌رو برخورد‌های سریع بین كهكشان‌ها باعث می‌شود دست نخورده باقی بمانند كه این وضعیت منجر به ایجاد اختلالاتی مانند پل می‌شود. مانند كهكشان m51 كه توسط پلی از ستارگان به كهكشان همسایه كوچك‌تر راه دارد.

نكته دیگری كه درباره برخورد كهكشان‌ها بایستی به آن اشاره شود، موضوع برخورد شاخ به شاخ كهكشان‌ها است كه نسبت به برخورد كنار گذری خیلی كمیاب‌تر است. 
اگر یك كهكشان كوچك درست از میانه یك كهكشان مارپیچی بزرگ عبور كند، موج كشندی موجب به راه افتادن جریانی از ستاره و گاز به سمت بیرون از قرص كهكشان مارپیچی می‌شود كه در نتیجه یك كهكشان حلقوی تشكیل می‌شود. 

بارزترین ویژگی آن، موج كشندی حلقه‌ای شكل ستاره‌هاست.

تاریخ : شنبه 22 آذر 1393 | 11:45 ب.ظ | نویسنده : علی عزیزی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.