تبلیغات
باغچه علم - حیات زمین وابسته به سیاره مشتری
محققان ناسا با بررسی این نقش می‌گویند: طبق گزارشات به‌رغم فاصله ۷۷۸ میلیون كیلومتری از خورشید، نیروی جاذبه ابرغول گازی به حدی بوده كه روی سیارك‌ها، ستارگان دنباله‌دار و تحولات جوی در زمین تأثیر زیادی داشته است.

به گزارش خبرنگار فناوری‌های نوین باشگاه خبرنگاران؛ سیاره مشتری از دیرباز تا كنون نقش مهمی را در حیات كره‌ی زمین ایفا كرده كه عملا این نقش نوعی تكمیل كننده سایر عوامل محیطی است.

محققان ناسا با بررسی این نقش می‌گویند: طبق گزارشات به‌رغم فاصله ۷۷۸ میلیون كیلومتری از خورشید، نیروی جاذبه ابرغول گازی به حدی بوده كه روی سیارك‌ها، ستارگان دنباله‌دار و تحولات جوی در زمین تأثیر زیادی داشته است.

این تحقیق نشان می‌دهد كه اندازه بزرگ و كشش جاذبه قوی این سیاره، خرده ریزهای خطرناك باقی مانده از اجرام آسمانی را به سوی خود كشیده و آنها را از حركت بسوی زمین، باز می دارد، یا به نوعی سپر گونه عمل نموده است.

دانشمندان معتقدند میلیاردها سال پیش نیروی جاذبه مشتری نخستین علائم حیات‌بخش در محیط زمین را به‌وجود آورده است و نقش بسزایی در تنوع آب و هوایی در زمین گذاشته است.

مشتری می‌تواند ۱۳۰۰ زمین را در خود جای دهد اما با این وجود این جرم زیاد، چگالی مشتری در حدود یك چهارم چگالی زمین می‌باشد چرا كه بیشتر سیاره از عناصر سبك هیدروژن و هلیوم ساخته شده‌ است.

به دلیل گرانش بسیار قوی مشتری كه قوی‌ترین میدان مغناطیسی را در منظومه شمسی داشته و ۱۴ بار نیرومندتر از زمین می‌باشد.

گازهای هلیوم و اكسیژن بخش بسیار زیادی از مواد تركیبی این غول كیهانی را تشكیل می‌دهند اما بارزترین ویژگی‌ مشتری، لكه سرخ‌گون و بزرگ آن است كه همانند گردبادی بی‌وقفه جریان دارد و رنگ لكه پیوسته تغییر می‌كند.

محققان بر این باورند كه وجود كم فسفر و گوگرد در كریستال‌های آمونیاك دلیل تحول رنگ لكه است. این طوفان قطری سه برابر قطر زمین دارد و مدت طولانی است كه به دور مشتری در حركت است و سرعت حركت آن به حدود ۳۵۰ مایل بر ساعت می‌رسد.

ابعاد لكه سرخ ۲۴۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ كیلومتر در جهت شرق به غرب و ۱۲۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ كیلومتر در جهت شمال به جنوب است. این لكه در اصل یك طوفان چرخنده دائمی در ناحیه °۲۲ در جنوب استوای مشتری است كه دست كم ۱۷۷ سال است كه وجود دارد و احتمالاً ۳۴۲ سال دیگر نیز ادامه خواهد داشت.
تاریخ : پنجشنبه 29 خرداد 1393 | 12:41 ق.ظ | نویسنده : علی عزیزی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.